czwartek, 23 marca 2017

Prawidłowe siedzenie u kierowców

Prawidłowe siedzenie u kierowców

Zawodowi kierowcy – często nie zdajemy sobie sprawy z jakim wysiłkiem wiąże się ich praca. Kilkugodzinne podróże to bowiem maksymalna koncentracja której skutkiem jest napięcie mięśnie. Te nierzadko prowadzą do bóli kręgosłupa, czy trudnych do wyleczenia schorzeń. W tym wypadku ważna jest profilaktyka. Warto więc powiedzieć sobie nieco więcej o zdrowym siedzeniu za kierownicą. 

Prosto i wygodnie 


Zaczynając od głowy zwróć uwagę, by zagłówek znajdował się na wysokości szczytu głowy. Plecy maksymalnie dosunięte do oparcia tak, by tułów znajdował się w całkowitym pionie. Twoje ręce powinny być lekko ugięte w łokciach w taki sposób, aby kierowca miał możliwość ułożenia nadgarstków na szczycie kierownicy bez konieczności odrywania pleców od oparcia. Jeśli chodzi o nogi to lewa noga powinna być lekko ugięta w kolanie przy wciśniętym pedale sprzęgła. Dłonie ułożone na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”. 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia 


Ogromnym wsparciem dla kierowców są poduszki ortopedyczne do siedzenia. W tym wypadku do wyboru mamy m.in. dyski sensomotoryczne, które przede wszystkim wspierają dynamiczne siedzenie. Dzięki temu nasze mięśnie mimo pozycji siedzącej nie ulegaj zastygnięciu. Tego typu poduszki mogą służyć nie tylko do siedzenia, ale i do ćwiczeń. W przypadku dysków sensomotorycznych nie zaleca się siedzenia na nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. 

Zadbaj o siebie przed podróżą 


Warto więc przed podróżą poświęcić 15 minut na proste ćwiczenia – przysiady, podskoki. Zaleca się również przystanki co 1,5 godziny w czasie których warto dotlenić organizm na świeżym powietrzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz