czwartek, 9 marca 2017

Twoja dieta w ciągu dnia

Twoja dieta w ciągu dnia

W dzisiejszych czasach coraz trudniej zadbać nam o szczupłą sylwetkę. Nienormowany czas pracy i siedzący tryb życia powoduje, że nie tylko jemy niezdrowo, ale i nieregularnie. Należy jednak pamiętać, że zła dieta przyczynia się przede wszystkim do otyłości. Ta z kolei nie tylko prowadzi do problemów z sercem, nadciśnieniem czy układem krążenia, ale i sprzyja powstawaniu m.in. cukrzycy. Zła dieta często jest również przyczyną bezsenności. Warto więc powiedzieć sobie nieco więcej o najważniejszych punktach zdrowego odżywiania. 

Czego unikać?


Przede wszystkim produktów tłustych i słodkich. Na pierwszy plan wychodzą więc dania z restauracji typu fast food. Choć są pyszne niestety, bardzo niezdrowe. Oczywiście raz na jakiś czas pizza nikomu nie zaszkodzi. Grunt jednak, by nie stała się podstawowym punktem Twojego menu. Kolejna kwestia to słodko – słone przekąski, zwłaszcza wieczorem siedząc na kanapie przed telewizorem. Jeśli chodzi o napoje to niewskazane są głównie kolorowe napoje, oraz alkohol. Jeśli lubisz soki, warto zwrócić uwagę, by nie zawierały one dodatkowej porcji cukru. 

Białko to podstawa 


Nie od dziś wiadomo, że białko jest podstawowym budulcem odpowiedzialnym za strukturę mięśni i kości. W związku z tym nie powinno go zabraknąć w naszej diecie, dlatego wskazane są takie produkty jak: sery, jajka, jogurty, czy gotowane mięso. 

Co z kolacją?


W przypadku kolacji warto pamiętać przede wszystkim, by zjeść ją nie później, niż dwie godziny przed snem. O ile wyżej wspomniane białko jest bardzo ważne w ciągu dnia, o tyle w czasie kolacji nie należy z nim przesadzać. Wskazane są za to błonnik i węglowodany. Na kolacje możesz więc pozwolić sobie na: ciemne, pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, warzywa, czy owoce. 

Istotne nie tylko co jesz, ale i jak 


Bardzo ważne jest więc jak przygotowujesz swoje posiłki. W tym wypadku mięso smażone warto zamienić na gotowane. A jeśli już smażysz to dużo lepszym rozwiązaniem jest smażenie na oleju, niż na maśle. Dla zdrowia najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze. Jeśli (zwłaszcza wieczorem) decydujesz się na zupę, to postaraj się nie zabielać jej śmietaną. Do sałatki natomiast zamiast majonezu dodaj łyżkę oliwy. Sama potrawa nie straci smaku, a Ty dodatkowo zyskasz na zdrowiu. 

Regularność posiłków 


Wyżej wspomnieliśmy o tym, że coraz trudniej nam ją utrzymać. A stara zasada mówi, że lepiej jeść częściej po trochu, niż raz a porządnie. W związku z tym warto zabierać zdrowe przekąski do pracy. Jest to zdecydowanie lepsze, niż obiad w restauracji. Krótko mówiąc – postaraj się, by jeść o stałych porach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz