czwartek, 23 marca 2017

Prawidłowe siedzenie pracowników biurowych

Prawidłowe siedzenie pracowników biurowych

Skutki siedzącego trybu życia mogą być nie tylko uciążliwe, ale i groźne dla organizmu. Wiedzą o tym doskonale pracownicy biurowi, których większość dnia polega właśnie na pozycji siedzącej. W przypadku, gdy przebywamy zbyt wiele czasu w jednej pozycji dochodzi do zastygnięcia mięśni. Jak zatem działać, by siedzenie nie odbijało się na naszym zdrowiu? 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia 


W przypadku siedzącego tryby życia często mówi się o tzw. dynamicznym siedzeniu. Dzięki niemu nasze mięśnie nie ulegają zastygnięciu mimo przebywania w jednej pozycji. Kontrolujemy też ciężar ciała np. przy zmianie nogi na nogę. Dyski sensomotoryczne to rodzaj poduszek ortopedycznych do siedzenia, które wspierają dynamiczne siedzenie. Ponadto mogą służyć także do wykonywania ćwiczeń. Nie zaleca się więc korzystanie z nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. Innym rodzajem tego typu poduszek są kliny lędźwiowe wymuszające prawidłową postawę względem miednicy i ud. 

Siedź prosto przed komputerem 


Pracownicy biurowi ok. 90% czasu spędzają przed ekranem monitora. Warto więc zwrócić uwagę, by zachować prawidłowo postawę ciała w czasie siedzenia. 

Zaczynając od krzesła – warto, by miało nie tylko regulowaną wysokość, ale i oparcie i podłokietniki. Głowa ułożona w taki sposób, by nie odchylała się w żadną ze stron, a wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora. Plecy maksymalnie wyprostowane, ważne by miały pełne podparcie zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Dłonie na klawiaturze ułożone prosto. Nogi powinny mieć pod biurkiem swobodę, z podparciem dla stóp w celu poprawy krążenia. 

Zaleca się też robienie ok. 15 minutowych przerwy. Można w tym czasie wykonać kilka prostych ćwiczeń – przysiady, czy podskoki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz