wtorek, 7 marca 2017

Zasady higieny snu

Zasady higieny snu

Każdy wie, że zdrowy sen jest niezbędny, by prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Niestety dziś, wysypiamy się coraz gorzej. Powodów może być wiele. Nienormowany czas pracy, zła dieta, siedzący tryb życia, czy ciągły stres. Często jednak my sami nie potrafimy zadbać o odpowiednią jakość wypoczynku w nocy. W związku z tym warto powiedzieć sobie nieco więcej o kilku zasadach higieny snu. 

Zadbaj o zdrowy sen 


Wystarczy w tym przypadku wprowadzić do życia kilka prostych nawyków. Jak się okazuje Twój zdrowy sen zaczyna się jeszcze przed pójściem do łóżka. 

W związku z tym zanim położysz się spać koniecznie wywietrz swój pokój. Dobrym rozwiązaniem będzie też półgodzinny, wieczorny spacer. Im bardziej dotlenisz organizm – tym lepiej. 

Unikaj telewizora, komputera, czy smartfonu. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach jest to trudne. Udowodniono jednak, że światło bijące z tych urządzeń w połączeniu z treściami powoduje, że zdecydowanie odechce nam się spać. W zamian warto przeczytać dobrą książkę, przy delikatnym świetle. W tym czasie możesz też włączyć delikatną muzykę. 

Odpowiednia kolacja – to taka, która jesz nie później, niż 2 godziny przed snem. Składników, które należy unikać to tłuszcze i cukry proste. Choć produkty białkowe są niezbędne w diecie każdego dnia – na noc lepiej ich unikać. Odpowiednia kolacja powinna za to zawierać błonnik. W związku z tym warto zdecydować się na takie produkty jak: kasze, płatki owsiane, czy, pełnoziarniste pieczywo (ciemne), a także warzywa i owoce. 

Przed snem istotne jest nie tylko ważne to co jesz, ale i to co pijesz. Unikaj więc kawy, oraz napojów z zawartością kofeiny. Jeśli lubisz przed snem napić się herbaty to czarną warto zamienić na zieloną. Teina zawarta w czarnej herbacie działa podobnie jak kofeina. Z kolei zielona herbata zarówno Cię uspokoi, jak i dobrze wpłynie na układ trawienny. Po stresującym dniu warto zaparzyć sobie herbatę z melisy. Unikać należy również alkoholu. 

Dobrym rozwiązaniem będzie też masaż i gorąca kąpiel. Jeśli więc masz wannę, możesz pozwolić sobie na dłuższe poleżenie w niej. Ciepła woda redukuje napięcie mięśni i odpręża umysł. Nie próbuj natomiast zimnego prysznica – ta opcja zdecydowanie Cię pobudzi. 

Choć wiemy, że jest to trudne to staraj się zapomnieć o stresach związanych z minionym dniem. Nasze ciało jest niestety odbiciem naszego umysłu. Stres powoduje m.in. napięcie mięśni, dekoncentracje, co zdecydowanie odbiera nam ochotę na sen. 

Jeśli nie możesz zasnąć – wstań, przejdź się po pokoju, zrób cokolwiek do momentu aż nie poczujesz ochoty na sen. Krótko mówiąc, łóżko używaj nie tylko do spania. Warto też odwrócić zegar tak, by podświadomie nie śledzić godziny. 

Aktywność fizyczna – wyżej wspomnieliśmy o wieczorny spacerze, ale i utrzymanie odpowiedniej kondycji w ciągu dnia sprawi, że wypoczynek w nocy stanie się lepszy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz