środa, 8 marca 2017

Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu

Każdy sportowiec powie, że podstawą sukcesu jest odpowiednia proporcja między treningiem, a regeneracją. Niestety, ludzka natura w większości przypadków jest dość niecierpliwa. Chcemy osiągać idealne efekty natychmiast. Każdy rezultat wymaga jednak czasu, a odpowiednia regeneracja może w tym tylko pomóc. 

Co daje regeneracja?


Zanim jednak przejdziemy do zasad zdrowego wypoczynku krótko o tym co on nam daje. Przede wszystkim unikamy przetrenowania organizmu. Jest to stan w którym nie tylko stajemy się bardziej podatni na kontuzje, ale i odczuwamy ciągłe zmęczenie, brak energii, czy ból mięśni. To niestety automatycznie przekłada się na gorsze wyniki sportowe. Dobra regeneracja stopniowo zwiększa energie w organizmie, która pozwala na dalsze trenowanie. Dzięki temu również nie tracimy motywacji do dalszego działania. 

Odpowiednia dieta 


Oczywiście głownie należy unikać produktów wysokokalorycznych (tłuszcze i cukry). Sam posiłek zalecany jest nie później, niż 15 minut po treningu. Na Twoim talerzu nie powinno więc zabraknąć produktów wysokobiałkowych. Możesz więc pozwolić sobie na sery, jogurt naturalny, jajka, czy gotowane mięso. W diecie po treningowej istotne są również węglowodany. Nie zapomnij również o owocach i warzywach. 

Woda 


Gdyby zapytać jaki napój przy treningu jest najlepszy, odpowiedź brzmiałaby jednoznacznie. Wodę należy bowiem uzupełniać nie tylko po, ale i w czasie treningu, gdyż jak wiadomo w czasie wysiłku fizycznego tracimy jej dwa razy więcej. Unikać należy natomiast przede wszystkim alkoholu. 

Ćwicz z głową 


W związku z tym zarówno rodzaj, jak i częstotliwość wykonywanych treningów powinna być dostosowana indywidualnie. W przypadku ćwiczeń istotne jest również to, aby były one urozmaicone. W związku z tym nie ćwicz tej samej partii mięśniowej codziennie. Najlepiej jest każdego dnia skupiać się na innej, wówczas znacznie zmniejszymy ryzyko kontuzji. 

Rozciągaj ciało także po treningu 


Zmęczone mięśnie, które nagle wprowadzone są w stan ciągłego spoczynku mogą wywołać szok na organizmie. Wówczas mogą pojawić się zasłabnięcia, omdlenia, a nawet zatory żylne. Nierozciągnięcie mięśni po treningu sprzyja także powstawaniu kontuzji. 

Twój zdrowy sen 


Statystycznie przeciętny dorosły człowiek powinien przespać 8 godzin na dobę. W przypadku zdrowego snu liczy się nie tylko jego długość, ale i regularność. Najlepszy czas na sen to pierwsze jego 4 godziny, wówczas wydziela się hormon wzrostu. Z kolei w kolejnej fazie snu następuje synteza białek. 

Co z sauną?


Zarówno sauna, jak i ciepła kąpiel są jak najbardziej wskazane do regeneracji po treningu. Należy jednak nie robić tego zaraz po treningu. Ze względu na zmęczony organizm (podniesione ciśnienie i tętno) narażamy nasz układ sercowo – naczyniowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz