poniedziałek, 13 marca 2017

Aktywność fizyczna – podstawa

Aktywność fizyczna – podstawa

Dziś coraz trudniej zadbać nam o ruch w ciągu dnia. Mimo, że w mediach wiele uwagi poświęca się zdrowemu stylowi życia to nadal wielu z nas nie potrafi o niego zadbać. Brak aktywności fizycznej sprzyja przede wszystkim otyłości, która może prowadzić do wielu dolegliwości w tym np. cukrzycy, czy problemów z sercem i układem krążenia. Zdrowy ruch to też zwiększona masa mięśniowa, zgrabna sylwetka, a także lepsza równowaga i koordynacja ruchowa. Jakie mamy zatem sposoby na przysłowiowe ruszenie się z kanapy? 

Treningi fitness


Zajęcia na sali fitness to ostatnio modny sposób spędzania wolnego czasu. Nic dziwnego bowiem można połączyć zdrowy styl życia z pretekstem do spotkania się ze znajomym. Problem, że aktualnie mamy tyle treningów fitness, że często trudno zdecydować się na ten odpowiedni. Do najpopularniejszych należą jednak: 

Trening pilates – połączenie jogi i baletu. Celem pilatesu jest nie tylko wzmocnienie mięśni ciała, ale i jego uelastycznienie. Pilates odciąża też kręgosłup, wzmacniając przy tym jego postawę. 

Zumba – zawiera elementy zarówno tańca, jak i aerobiku. W zumbie wykorzystywane są m.in. elementy hip – hopu, salsy, mambo, salsy, merenque, Bolliwood, czy wschodnich sztuk walki. Same treningi opierają się na choreografii z prostych kroków. Ich kompozycja zależy od twórczości instruktora. 

Fat burning – choć jest jednym z treningów aerobowych to jest dużo bardziej lekki od standardowego aerobiku. Dzięki treningowi fat burning redukujemy tkankę tłuszczową, uzyskując szczupłą sylwetkę. W treningu fat burnig również wykorzystuje się elementu choreograficzne oparte na prostych krokach tanecznych. 

ABT – ćwiczenia wiążą się z dość sporym wysiłkiem fizycznym. Sam trening koncentruje się na dolnych partiach ciało (brzuch, uda, pośladki). Same zajęcia podobnie jak fat burning i zumba opierają się na choreografii. Przed zajęciami nie należy natomiast zapominać o rozgrzewce. 

Ćwicz na świeżym powietrzu 


Zwłaszcza, gdy temperatura za oknem sprzyja. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być bieganie, jazda na rowerze, czy ostatnio popularny nordic walking. W przypadku treningów na powietrzu ważna jest nie tylko kondycja, ale i dotlenienie organizmu. W związku z tym w ramach aktywności fizycznej można zdecydować się na półgodzinny spacer. Warto też wprowadzić do życia kilka prostych nawyków. Przykładowo jeśli Twoje miejsce racy znajduje się blisko Twojego domu zamień jazdę samochodem na pieszą wędrówkę. 

Pływanie 


Nie od dziś wiadomo, że pływanie jest jedną z najzdrowszych i najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. W związku z tym skierowane jest do osób w każdym wieku, czy kobiet w ciąży. Zajęcia w wodzie wzmacniają mięśnie (redukują ich napięcie), poprawiają elastyczność kręgosłupa, odciążając tym samym nasze plecy. Pływanie wspiera także nasz układ oddechowy i sercowo – naczyniowy. Z zajęć pod wodą powinni korzystać nie tylko chcący poprawić swoją sylwetkę, ale i kondycje. Woda minimalizuje także stres w naszym organizmie. Pływanie więc jest dobre nie tylko dla ciała, ale i umysłu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz