środa, 12 kwietnia 2017

Siedzący tryb życia – zadbaj o siebie

Siedzący tryb życia – zadbaj o siebie

Aktualnie dużo siedzimy – zarówno w domu, jak i w pracy. Niestety skutki siedzącego trybu życia dość szybko zaczynają odbijać się na naszym zdrowiu. Cierpi przede wszystkim nasz kręgosłup i mięśnie, które pod wpływem stałej pozycji zaczynają się napinać. Siedzący tryb pracy źle wpływa też na nasz układ krążenia. Ogólnie zmniejsza się wydajność i odporność całego organizmu. Tymczasem wystarczy wprowadzić do życia kilka prostych nawyków, by poczuć się lepiej. 

Siedź prosto 


Niestety niewielu z nas wie jak prawidłowo siedzieć przed komputerem. Spędzając w ten sposób kilka godzin dziennie jest to bardzo ważne. 

Przede wszystkim krzesło powinno mieć regulowaną wysokość, oparcie, oraz podłokietniki. Wzrok powinien znajdować się na wprost ekranu monitora, tak, by nie odchylać głowę w żadną ze stron. Plecy proste i z pełnym podparciem, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Dłonie na klawiaturze ułożone prosto. Nogi powinny mieć swobodę pod biurkiem, natomiast stopy podparcie (układ krążenia). 

Kierowco, uważaj na siebie 


Nie od dziś wiadomo, że zawód kierowcy wymaga maksymalnej koncentracji. Jej skutkiem jest napięcie mięśni. Jeżeli czeka Cię długa podróż to warto poświęcić 15 minut na krótką przebieżkę, podskoki, przysiady, czy proste wymachiwania rękoma. Na podobną formę rozgrzewki, w formie przerw warto robić sobie w pracy biurowej. Zaleca się również przystanki co ok. 1,5 godziny. 

Za piętnaście trzecia 


Pewnie zastanawiasz się co to może oznaczać. Jest to nic innego jak prawidłowe ułożenie rąk za kierownicą. Ponadto w samochodzie Twoje plecy powinny mieć maksymalne podparcie. Zagłówek natomiast dosunięty do głowy. W łokciach ręce delikatnie ugięte. Lewa noga (nie licząc ułożenia na sprzęgle) to powinna być lekko zgięta na podnóżku. Szczególnie ważna jest również wysokość fotela, która umożliwi całkowitą widoczność drogi. Zwróć też uwagę na pasy. Dolna część powinna obejmować biodra, a górna znajdować się blisko szyi. Ważne, by pas nie był ustawiony zbyt blisko ramion. W przeciwnym razie w sytuacji kolizji nie zapewni nam bezpieczeństwa. 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia 


To obok wyżej wspomnianych nawyków kolejny sposób na zminimalizowanie skutków siedzącego trybu pracy. Tego typu poduszki wymuszają „dynamiczne siedzenie” dzięki któremu nasze mięśnie, mimo tej samej pozycji nie ulegają zastygnięciu. Odciążają nasze plecy, gdzie pozbywamy się tym samym bóli i uczucia sztywności kręgosłupa. Same poduszki są wygodne. Można z nich korzystać zarówno w pracy, jak i w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz